Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Pantheon of Leather 2019 sees 30 new recipients in Dallas

By September 02, 2019

 

 

 

 

Pantheon of Leather 2019 saw 30 new recipients added to the total of over 900 over the years at the Crowne Plaza Market Center in Dallas, TX. Pantheon of Leather was held as part of International Leather Sir, Leatherboy and International Community Bootblack on Thursday night, August 29 as part of a formal buffet dinner which had about 30 standing past the sellout crowd. ILSLb ICBB was held Labor Day weekend.

 

 

 

 

 

The emcee was Christopher Edwards, ASL Interpreter was Robert Helms, and the two marvelous award assistants (Vannahs) were Mr. Texas Leather Kaprese Andre and Ms Texas Leather Ms Elizabeth.

The production team of ILSLb ICBB, led by Christopher Edwards, handled the main production of the Awards program, nominations and voting. Thanks also go to Jeffrey Payne, and Dr. Lawrence and William Burden.

Nominations were accepted online from the community and the recipients selected by popular vote during July and August. The President's Awards were selected by Pantheon of Leather founder Dave Rhodes. The winners were unknown until announced on stage as the only one who knew was the engraver.

The Pantheon of Leather Awards have been presented by The Leather Journal for 29 years.

 

Pantheon of Leather 2019 Award Recipients and Nominees

 

 

Onyx Rod speaks, accepting the Man of the Year Award for Jack Thompson. Photos by Dave Rhodes

 

Man of The Year - Jack Thompson

Nominees

Daddy Steve - Onyx Magic Man
Alan Stroik
Jack Thompson
James Lee
Miguel Torres

 

 

 

Woman of the Year - Goddess Lakshimi

 

Nominees

Goddess Lakshimi

MsDDom

Megan Nicole

Domina Voss

Velvet Storm

 

 

 

Mx of the Year - Raven Darknights

 

Nominees

Raven Darknights

Allie Dandy

Sclena Young

Mx T

Perrin Shore

 

 

 

Couple of the Year - Dr. Lawrence and William Burden


Nominees

Pharaoh Khafra and Empress Nahara

Dr. Lawrence and William Burden

Ms D. Dom and Cream Dream

Lascivious Jane and Simon Sayes

Master Blue and sherri

 

 

 

Marcus Hernandez Lifetime Achievement Award (Man) - Hardy Haberman

 

Nominees

Stephen Bailous

Hardy Haberman

Jeff Tucker

Gerard Turner

Dr. Daddy Jim

 

Marcus Hernandez Lifetime Achievement Award (Woman) - Mistress Mir


Nominees

Mistress Cyan

Ameila Horo

Joan Norry

Ms Suzan’s

Mistress Mir

 

 

President's Awards

Rick Conley

Gabriel Green

Cy Pher

Christopher Edwards

Large Event of the YearSin in the City


Nominees

SELF

Florida Power Exchange

CLAW

Sin in the City

Mr. International Rubber

 

Small Event of the Year - Kink Weekend OKC


Nominees

The Mark’s POC Party

Kink Weekend OKC

Twin Cities Leather Weekend

Twisting Culture

Mx Virginia Leather Weekend

 

Non Profit Organization of the Year - United Court of the Lonestar Empire

Nominees

Carter Johnson Library

The Mark/CPI

Leather Heart Foundation

United Court of the Lonestar Empire

Team Friendly DFW

 

Large Club of the Year - Hard Pink Sisterhood

Nominees

Gateway Alternative Lifestyle Center

ONYX

Hard Pink Sisterhood

MAsT International

Titans of the Midwest

 

Small Club of the Year - ONYX Pearls Deep South

Nominees

Misfits Houston

ONYX Pearls Deep South

New England Rubbermen

Twin Cities T-REXX

Women in Leather ATL

 

Business of the Year - Abraided Leather


Nominees

Merry Kitten Creations

Abraided Leather

Go Bearr Gear

Leather64TEN

Sanctuary Studios LAX

 

Business Person of the Year - Shane Hutchinson

Nominees

Merry Kitty

Shane Hutchinson

Rafael Lamas

Eric Kugelman

Ryan Coit

 

 

 

Florida Regional Award - Bill Hoeppner

Nominees

Elimination Onyx

Domina Voss

Amaia Little

Maximilian

Bill Hoeppner

 

 

 

Great Lakes Regional Award - Gerald "Daddy G" Cernak
(IL, IN, MI, OH, WI)

Nominees

Rayn Onyx Pearl

Boy Robi

Miguel Torres

Gerald "Daddy G" Cernak

Will Baker

 

Mid Atlantic Regional Award - Derrick ‘Otter’ Starr
(MD, DC, VA, PA, DE,WV)

Nominees

Nicole ‘ Determined’ Harris

Chris Booth

Derrick ‘Otter’ Starr

Robert Chandler

Green Eyed Deviant

 

Midwest Regional Award - Sassy Nikki
(IA, MN, MS, NE, ND, SD)

Nominees

Kurt Patton

Lucky Markstone

Sassy Nikki

Michael Claar

Tommy Rosengren

 

Northeast Regional Award - Kj Nichols
(CT, MA, ME, NH, RI, VT, NJ, NY)

Nominees

Master Kaddan

Lynx Onyx

Jewel X

Kj Nichols

Thom Kam

 

Northern California Regional Award - Bri Burning

Nominees

Girl Complex

Bianca Spencer

Jawn Marques

Bri Burning

Tiffany Obanion-Lorenz

 

Northwest Regional Award - Bootblack Gretchen
(AK, OR, WA)

Nominees

Bootblack Gretchen

Shawna Clausen

John Shaubach

Christopher “Rocket” Force

Lady Syrerose

 

Rocky Mountain Regional Award - Oshun Diaz Onyx
(AZ, CO, MO, NM, NV, UT, WY)

Nominees

Oshun Diaz Onyx

Lady Syrerose

Sbudz Budzyn

Boypup Rocko

Kylee Maria

 

South Central Regional Award - Sir Bear
(OK, TX, LA, AK, KS)

Nominees

Sir Bear

Bunny nichol

Robert Helms

Mama Gail

Ms Elizabeth

 

Southeast Regional Award - Ms DDom
(NC, SC, GA, AL, MS, TN, KY)

Nominees

Ms DDom

Jonathan White

Marcie Friday

Daddy Jeff Henken

Mercury

 

Southern California Regional Award - Dorian Gray
(So CA, HI)

Nominees

Valentino Harrison

Randy Carmenaty

Doriam Manuel Couto

Elliot Musgrave

Dorian Gray

 

Canadian Award - Lady Umbra

Nominees

Sir Kira Morganne

Dixie Licious

Lady Umbra

Guillaume Dupuis

Dominique Laveragne

 

International Award - Suzanne van de Laar


Nominees

girl Ang

Kriszly de Hond

Fionn Scott

Maximiliano Rubio

Suzanne van de Laar

http://www.ILSb-ICBB.com